Ako vybrať látku?

Keď kupujete metráž, je dôležité ujasniť si na čo látku budete potrebovať. Každá látka má totiž svoje jedinečné zloženie, hrúbku, šírku, povrchovú úpravu,... Inú látku potrebujete pri šití bytových dekorácií a hračiek a úplne inú pri šití oblečenia. Celú ponuku látok tak môžeme rozdeliť na štyri hlavné kategórie a to bavlnené plátna s potlačou, úplety a teplákovina, šatovky, hrubé poťahové látky.

Keď kupujete metráž, je dôležité ujasniť si na čo látku budete potrebovať. Každá látka má totiž svoje jedinečné zloženie, hrúbku, šírku, povrchovú úpravu,... Inú látku potrebujete pri šití bytových dekorácií a hračiek a úplne inú pri šití oblečenia. Celú ponuku látok tak môžeme rozdeliť na štyri hlavné kategórie a to bavlnené plátna s potlačou, úplety a teplákovina, šatovky, hrubé poťahové látky.

Doba čítania 7 min.
Jana, redakcia Heureka.sk

Pri výbere látky je dôležité aj jej zloženie vo väčšine prípadov majú látky zloženie zo 100% bavlny, prípadne zmes bavlny a polyesteru alebo bavlny a elastenu. Starostlivo si látky vyberte, aby sa vám nestalo, že budete šiť jednu vec z rôznych látok s iným zložením. V tom prípade, ak by ste mali jednu látku elastickú a druhú nie konečný výsledok by nedopadol podľa vašich predstáv.  Ako teda nakupovať látky, tak aby ste sa boli s výsledkom spokojná?

Akú látku potrebujem, ak si chcem ušiť doplnky do bytu?

Pre šitie doplnkov do bytu (obliečky, závesy, dekorácie, obrusy, vankúše...) je ideálna 100% bavlnená látka, takzvané „plátno“. Je to jednoduchá, neelastická látka príjemná na dotyk. Ľahko sa strihá a šitie z nej zvládnete aj keď ste úplná začiatočníčka. Vyrába sa v nespočetnom množstve farebných variant a potlačená býva rôznymi vzormi.

  • 100% bavlna sa používa pri šití posteľných obliečok, závesov, obrusov, dekorácií, hračiek, tašiek, kabeliek, sukní... je to najpoužívanejšia látka pri hobby domácom šití.

  • Zmesové poťahové látky sa používajú pri šití hrubších závesov, vankúšov, obrusov, sedacích vakov, kabeliek, tašiek... táto látka sa vyznačuje svojim Vintage vzhľadom. Väčšinou je v zložení 80% bavlna 20% polyester a má prírodný podklad na ktorom sú natlačené rôzne vzory kvetín, pruhov, bodiek, zvierat, nápisov...

Koľko látky potrebujem na ušitie závesov a koľko na posteľné obliečky?

Svoj domov si môžete zariadiť podľa vašej fantázie a k tomu vám ľahko pomôžu aj originálne závesy či posteľné obliečky. Koľko látky ale budete potrebovať?  A akej vlastne? Poradíme vám v našom rozpise najčastejšie používaných.

  • Na závesy potrebujete väčšie množstvo látky vo väčšine tak 5-6m (pri štandardných stropoch 2,5m pri vyšších stropoch aj viac). Aká látka je na závesy ideálna? Určite odporúčame látku s väčším vzorom, aby ho bolo vidieť aj z diaľky. Na závesy sa používa buď 100% bavlna alebo ak chcete mohutnejšie závesy môžete siahnuť aj po zmesových takzvaných režných látkach, ktoré sú hrubšie a ťažšie.

  • Na posteľné obliečky v štandardnom rozmere 140x200cm a vankúš 50x70cm potrebujete 5m látky. Najčastejšie sa používa 100% bavlnená látka, ktorá je príjemná na dotyk. Obľúbený je aj krep, ktorý má tú výhodu, že sa oproti 100% bavlne vôbec nekrčí a drží si svoj tvar.  

  • Na dekorácie, obrusy a iné doplnky do bytu sa používa 100% bavlnená látka alebo hrubšie zmesové látky. Záleží od toho čo idete šiť a aká látka sa vám zapáči vzorom či zložením.

Akú látku zvoliť na detské oblečenie?

Detská koža je veľmi citlivá a k tomu treba prispôsobiť aj zvolený materiál. Je dôležité, aby látky mali certifikát OEKO-TEX STANDARD 100 trieda 1. o zdravotnej nezávädnosti pre deti do 3 rokov. Je dobré látku si to preveriť, aby ste mali istotu, že látka je pre detičky bezpečná. Veľmi príjemným materiálom pre detskú pokožku je úplet. Existuje nespočetné množstvo farebných potlačí a vzorov, takže výber bude veľmi ťažký, ale výsledok bude stáť za to. Práca s úpletom si však vyžaduje už nejaké skúsenosti, pretože je to predsa len elastická látka.

  • Látka na detské oblečenie. Najpoužívanejší je úplet. Je to vďačná látka a pre detičky veľmi pohodlná na nosenie a dokonca aj zahreje. Je to elastická látka, to znamená, že sa s ňou ťažšie pracuje. Môžete ho kúpiť v rôznych hrúbkach, farbách aj šírkach. Presne podľa vašich predstáv. Ponuka je skutočne široká.

  • Látka na detské látkové plienky. Na šitie sa používa 100% bavlna, ktorá je príjemná na pokožku a hlavne je priedušná, takže jej použitím predchádzate zapareniu. Na plienky sa používa špeciálna bavlna s nepremokavou úpravou. Na internete nájdete veľa návodov ako plienky ušiť.

  • Látka na detské sukničky. Ušitie detskej sukničky zvládnete aj keď ste úplná začiatočníčka. Stačí vám 100% bavlnená látka alebo tyl k tomu krajčírska guma a hurá! Krásna letná suknička alebo TUTU suknička je na svete. Samozrejme ani ušitie sukničky s gombíkmi alebo zipsom nie je náročné ale už si to vyžaduje viac času a nejaké tie skúsenosti.

Aké látky vlastne existujú a na čo sa používajú?

Látok a textílií je nespočetné množstvo. Pozrite sa okolo seba, koľko druhov rôznych textílií vidíte. Ku každému výrobku je potrebná iná látka, líši sa hlavne zložením a hrúbkou. Ak sa vo svete látok neorientujete pomôžeme vám v nasledujúcom sprievodcovi.

  • 100% bavlnené plátno. Používa sa na oblečenie, bytové doplnky, módne doplnky, tašky, posteľnú bielizeň, hračky. Je to najpoužívanejší materiál pre domáce hobby šitie.

  • Poťahové a Zmesové režné látky. Používajú sa na čalúnenie a renováciu nábytku. Tieto látky sú hrubšie a odolnejšie voči oteru. To znamená že ich môžete použiť na renováciu vášho starého kresla po babičke, ušitia vankúšov do záhradnej hojdačky či posedenia, ale používajú sa aj na závesy vo Vingate štýle. Dokonca tieto látky sú vhodné aj na ušitie kabeliek a tašiek, ktoré sú tiež namáhané a musia niečo vydržať.

  • Úplet. Používa sa hlavne na oblečenie. Je príjemný na pokožke, priedušný a je elastický.

  • Teplákovina. Používa sa hlavne na tepláky, mikiny, tričká. Je hrubšia od úpletu ale stále elastická.

  • Tyl. Používa sa pri dekoráciách ale často aj ako spodnička k sukni. Veľmi obľúbené sú aj takzvané TUTU sukne.

  • Satén. Používa sa prevažne na oblečenie ale aj na posteľné obliečky. Je zaujímavý svojim vysokým leskom z jednej strany.

  • Hodváb. Používa sa na ľahké oblečenie košele, sukne, šaty, obľúbené sú aj hodvábne šatky. V lete tento materiál príjemne chladí a v zime naopak v podobe šatky zahreje.

  • Brokát a žakar. Používa sa pri šití hrubšieho oblečenia, kabátov, sák, dekoračných závesov, vankúšov, poťah sedačky. Vyznačuje sa svojim luxusným vzhľadom a lesklými pretkávanými nitmi v rozmanitých vzoroch.

Ako sa starať o látky? Predpierať ich pred prvým použitím?

Každú látku ktorú kúpite je dobré pred samotným šitím predprať. A to z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, každá látka sa správa inak, záleží od zloženia ale väčšina z nich sa zrazí viac či menej. Druhým dôvodom je, že látky môžu pri prvom praní púšťať zvyšky farby. A v poslednom rade, každá látka má v sebe isté chemikálie, ktoré v nej ostali po výrobe a teda určite je dobré sa ich zbaviť pri predpieraní, aby ste s nimi pri šití neprichádzali do kontaktu. A ako predpierať látky? Ponúkame vám jednoduchý návod.

  • Predpieranie látok je veda sama o sebe. Vo väčšine prípadov stačí látky predprať v 40 stupňovej vode s pridaním jemného pracieho prostriedku. Môžete ich predprať v práčke alebo ich jednoducho namočte do vane a operte ručne. Tento spôsob je šetrnejší hlavne z toho dôvodu že sa vám látka príliš nepostrapká po krajoch.  Používanie aviváže je na každej z vás. Niekto ju odporúča niekto zas nie. Ale isté je, že ak sa chystáte ušiť si patchwork deku z malých kúskov tak sa aviváži rozhodne vyhnite, pretože sa vám látka bude zbytočne kĺzať a bude sa s ňou ťažšie pracovať.

Autor nákupného poradcu: KvetinoveLatky.sk